Mint az sokan tudjuk, a gazdaságban valakinek a nyereségét mindig meg kell valakinek fizetnie. Naivság lenne hát azt gondolnunk, hogy ez a pénz nyomtatásával máshogy van. Manapság sok jegybank úgy kezeli a válságot, hogy államkötvényeket vásárol és friss pénzt pumpál a gazdaságba. A kérdés, hogyan fizetjük meg ennek az árát mi, emberek?
A válság miatt a központi bankok 2008 óta eddig nem látott kamatvágásokat, monetáris és fiskális stimulusokat alkalmaztak. Nemrég a QE3-al, amikor is az Egyesült Államok még több pénzt kezdett pumpálni a piacra, bebizonyosodott, hogy nem zárkóznak el a magasabb inflációtól az adósságuk csökkentésének érdekében. Az Európai Központi Bank vagy a Japán Központi Bank politikája is nagyon hasonló, gondoljunk csak ez EKB kötvényvásárlásaira. A két politika a gyakorlatban ugyanazt a célt szolgálja.
A több pénz nincs ingyen, sőt nagyon is drága nekünk, embereknek. Ezek a lépések inflációhoz vezetnek, amit csak a gazdaság ennek megfelelő mértékben való növekedésével lehetne ellensúlyozni. Ez jelenleg még nem történt meg, pedig a pénzből már nem keveset a piacra öntöttek. Ez folyamatosan csökkenti a privát betéteink értékét, és a növekvő nyersanyagárak miatt az általános költségeket is, így az életszínvonalat.
A kormánynak ez közelről sem annyira rossz, mint nekünk. Amint az infláció meghaladja a kamatrátákat, abban a pillanatban a mi betéteinkkel egyetemben a kormány tartozása is elkezd inflálódni. Ugyanakkor az alacsony kamatok miatt olcsón tud még több pénzhez jutni. Ha kicsit körülnézünk a világon, láthatjuk, hogy sok állam tartozása új csúcsértéket mutatott, ezt pedig valakinek meg kell fizetni. A jelenlegi politikából úgy látszik, végül mi leszünk azok, akik ha nem is készpénzzel, de privát betéteink értékével, életszínvonalunk nehezebb megtartásával vagy kamatokkal meg kell majd fizessük a gazdaságpolitikai lépéseket.
A sok stimulus igazán akkor okoz majd még gondot, mikor rájövünk, hogy ez csak papír, és a gazdaság beindulásával ez a sok olcsó pénz elönti majd a piacokat. Amint rázúdul a vállalatokra ez az újdonsült kereslet, az áremelések máris könnyedén elérhetőek lesznek a vállalatoknak és ez hirtelen megugró inflációval társulhat majd. Csak remélni merem, hogy a fizetések képesek lesznek valamennyire követni ezeket az árváltozásokat.