Gazdasági Körkép

A blog a jelen gazdaságát, annak fejlődését és eseményeit tárgyalja, így szolgáltatva minél relevánsabb információkat a befektetői szférának. Itt nem csak a tőzsdei kereskedők vagy a különböző befektetési portfóliókban érdekeltek találhatnak hasznos írásokat, de a naprakész pénzügyi szakemberek is tájékozódhatnak segítségünkkel. Szerkesztőink mindegyike a pénzügyi piacon és a tőzsdei kereskedésben jártas szakember, így bizalommal forduljanak hozzánk akár valamely társoldalunkon keresztül is. Kellemes böngészést kívánunk!

Friss topikok

Címkék

Érdekes ázsiai lépés

2012.07.27. 12:44 Befektetés Blog

china-dragon_1795137b.jpg

Talán már többen hallottátok, hogy júniustól Japán és Kína pénze közvetlenül váltható. A két ország közötti kereskedés eszközeként eddig számottevően a dollárt használták. Milyen hatással lehet ez a változás a gazdaságra? 

Az eddig közvetítő szerepet betöltő dollár idővel veszíthet jelentőségéből ázsiában, mivel a világ legnagyobb gazdaságai közül kettő szorosabb kereskedelmi összeköttetésbe fog kerülni ennek a lépésnek következményeként. A HSBC igazgatója szerint ez jótékony hatással lesz a két ország közötti beruházásokra és kereskedelemre. A yen már eddig is menekülő deviza szerepét töltötte be és a befektetők tőkediverzifikálásában így erős szereppel rendelkezik a dollár mellett. A gyorsan fejlődő és nagy kínai gazdaság devizája elemzők szerint szintén esélyes a jövőben arra, hogy hasonló szerepet töltsön be mint a yen. 

Japán és Kína is igyekszik pénzének árfolyamát alacsonyan tartani, hiszen gazdaságukban kiemelkedő szerepet foglal el az export. A japán yen így is túl erős, még egy banki intervenciótól sem zárkóznak el. Ezen kívül már a negatív kamat is felmerült mint lehetséges megoldás. El tudom képzelni, hogy japán oldalról ebben a megegyezésben megoldást látnak nem csak egy újabb gazdasági kapcsolatra, de a yen árfolyamának gyengítésére is. Hogyan? 

A kínai yuan a gazdaságuk méretéhez képest elenyésző szerepet tölt be jelenleg, köszönhetően a zárt kínai gazdaságnak ami eddig csak a dollárt engedte mint közvetlenül váltható devizát. Kínai fokozatos nyílásával a világpiacon is nagyobb szerepet kaphat, és mivel alkalmasnak találják egy újabb menedék deviza szerepére, így ha nagyobb szerepet és bizalmat kap ezáltal az a japán yen gyengüléséhez is vezethet, mivel esetlegesen befektetők egy része a yenből yuanba teszi a pénzét. Persze kérdés, hogy ha ez bekövetkezne mi lenne a kínai reakció. 

Mindenestre érdemes lesz figyelni a közeljövőben a kínai gazdasági adatokra és ennek a lépésnek az idővel kibontakozó következményeire. 
 

igazgatója szerint ez jótékony hatással lesz a két ország közötti beruházásokra és kereskedelemre.

Árupiac

2012.07.25. 12:22 Befektetés Blog

sharemarkettips.jpg

Vannak akik szívesebben kereskednek devizákkal míg mások előnyben részesítik azokat a kereskedési termékeket amik mögött kézzel fogható fizikai anyagok állnak. Azonban nincs értelme külön kezelni a kettőt, mivel mint már említettem a piacon minden összefügg.

Az árupiacon kereskedhető termékek listája a nyersanyagokra épül, tankönyvileg nehéz és könnyű árukra, termékekre bontva. Tipikusan attól függ besorolásuk, hogy a könnyűipar vagy a nehézipar állítja elő. Logikusan az arany és az olaj az árupiac nehéz, míg az agrártermékek mint a búza a könnyű részéhez tartozik. Ezen a piacon is ugyanazok a résztvevők találhatók meg mint amiket a devizapiac kapcsán már leírtam az első bejegyzésben, így a működése nagyon hasonló. Akkor miért térek ki rá mégis? 

A legelterjedtebb és leggyakrabban kereskedett deviza a dollár. Sok esetben, ha a tengeren túl valami gond lép fel ami az USA pénzét negatívan befolyásolja, akkor a befektetők vagyonukat aranyba mentik át, így a dollár gyengülése az arany emelkedéséhez vezethet, és fordítva. Ez persze egy EUR/USD páron nem biztos, hogy jelentős korrelációa jelenlegi gazdasági helyzetben, de a múltban az ausztrál dollár viszonyában nagyobb szerepet játszott, mivel az ő gazdaságukat az arany jobban befolyásolja. Azonban ez a helyzet folyamatosan változik, jelenleg például több elemző esélyt lát arra, hogy az AUD is menedékdevizaként szolgálhat a befektetőknek, legalábbis a tőke diverzifikációjában nagyobb szerepet kaphat. 

Szintén nagyon fontos árupiaci instrumentum az olaj, talán mondanom sem kell az egész világon szükség van. Érdemes kicsit belenéznünk az országok gazdaságába, hogy ez miként érinti őket. Vegyük páldául Kanadát, az egyik legnagyobb olaj exportőrt és Japánt, ami az olajat szinte teljes egészében importtal kénytelen beszerezni. Az olaj árának emelkedése kanadai szemmel  nyilván kívánatos, míg a japánok kénytelenek lesznek drágábban importálni azt. Tehát például ha olyan hír érkezésére számítunk ami nagy eséllyel az olaj drágulásához vezet, és meggyőződésünk elég erős ahhoz, hogy pozícióban legyünk a hír érkezésekor, akkor érdemes lehet a CAD/JPY instrumentumot fontolóra venni mint kereskedésünk helyét. 

Remélem a fenti összefüggések szemléltetésével sikerült segítséget nyújtani az árupiac fontosságáról.

süti beállítások módosítása