Itt most nem arról a stopvadászatról szeretnék beszélni, amikor a bróker által beszúrt kanóc vagy hasonló finomság szedi ki stop megbízásunkat, mivel ha ilyen előfordul akkor egyrészt az mindenkinél más lehet, másrészt pedig ilyen esetben inkább váltsunk bókert. A forex piacon különösen sok szemét bróker van, mivel OTC piacról beszélve nincs központi hely és nehezen ellenőrizhető. Viszont van olyan stopvadászat is, ami mögött valódi piaci ármozgatás áll.
Mivel 'zero sum game' elven működő piacról van szó, ezért nem nagy meglepetés, hogy ha piacra megyünk valakinek az lesz az érdeke, hogy veszítsünk. Azért szükséges egy stabil money management és R arány alkalmazása stratégiánkhoz, mert nem tudjuk előre, hogy melyik kereskedésünk lesz nyerő vagy vesztes. A legjobb kereskedési jelzésünkkor is megrángathatják a piacot úgy, hogy pont kirázzanak. Előfordult már?
Azonban szerencsére ez a fajta kirázás viszonylag ritka, nekem legalábbis nem érinti kritikusan sok piacra lépésemet, illetve igyekszek kerülni a gyanús jelzéseket. Ezek mikor vannak?
Ha például ellenkező irányú trendvonalak szorítják be az árat, akkor úgy vettem észre mindkét irányt kirázzák mielőtt valóban elindulna valamerrea piac, így az ilyen tradeket kerülöm. Érdemes a gyanús helyzetekben figyelni, az így megszerzett tapasztalat később sokat spórolhat nekünk.
És most következzen néhány példa, hogy miket gyanítok stopvadászatnak:
Stopvadászat gyanús helyzet:
(USD/JPY)
A pirossal bekarikázott résznél láthatjuk, ahogy egy háromszög alakzat formájában szépen lefelé szűkülő piacon az ár fordulni látszott a trendvonal közelében. Ez a beetetés rész, sokan beugranak a tradebe. Aztán az ár hirtelen kilőtt felfelé minden különösebb ok nélkül, de amint kiszúrta a trendvonalat illetve az előzőleg új csúcsnak vélhető árat, be is zuhant. Vegyük figyelembe, hogy ez h4-es idősík, alacsonyabban sokan beszálltak a fordulóra, illetve ott a kilógó kanóc egy kitörésnek is tűnhetett sokak számára, akik pedig longba ugorhattak bele, hogy aztán hirtelen rájuk omoljon a piac.
Egy másik helyzet, ahol élek a gyanúval:
(EUR/USD)
Itt inkább csak a napos szinteket és trendvonalakat húztam be. Ez első sorban azért érdekes, mert itt két inside bar után az ár csinált egy fals kitörést alacsonyabb idősíkon, kiszedve ezzel az előző két csúcs fölé tett sopokat,amik egyébként szinte egy áron voltak, illetve a kitörésre beugrókra ugyanúgy omlott rá. Persze utólag lehet igazítani a trendvonalat és hasonlókat, de abból már nem lesz pénz..
Szóval várjunk türelmesen, figyeljük a piacot, és ha a helyzet gyanús várjunk. Sokszor épp ezek a stopvadászatok adják a legjobb beszállási jeleket, ha kivárjuk őket! :)